Strona główna Aktykuły Rezydencja w Monako

Rezydencja w Monako

2020-06-10

Wymagania dotyczące cudzoziemców osiedlających się w Monako różnią się w zależności od narodowości wnioskodawcy.

Wymagania dotyczące cudzoziemców osiedlających się w Monako różnią się w zależności od narodowości wnioskodawcy.

We wszystkich przypadkach musisz być w stanie udowodnić, że posiadasz:

Zakwaterowanie w Monako, które jest wystarczająco duże, aby pomieścić tam mieszkających, poprzez:

- Będąc właścicielem domu lub mieszkania; lub

- Będąc dyrektorem lub posiadaczem jednostki w firmie, która jest właścicielem domu lub mieszkania; lub

- Wynajem domu lub mieszkania; lub

- Pobyt u bliskiego krewnego, małżonka lub partnera, z którym mieszkasz jako para.


Wystarczające zasoby finansowe poprzez:

- Wynagrodzenie; lub

- Dochód zawodowy (niezależna działalność handlowa lub za pośrednictwem firmy); lub

- Wystarczające oszczędności (większość banków prywatnych wyda certyfikat po pozostawieniu depozytu w wysokości 500 000 EUR. Rachunek, z którego następnie inwestują fundusze w różne instrumenty finansowe. Banki detaliczne mogą wydać ten certyfikat po złożeniu depozytu w wysokości 150-200 000 EUR na osobę); lub

- Być wspieranym przez krewnego, małżonka lub partnera, z którymi mieszkasz jako para


Dobry charakter, którego dowód należy dostarczyć, dostarczając kopię informacji z rejestru karnego z kraju lub dwóch ostatnich krajów, w których mieszkałeś przez pięć lat przed przybyciem do Monako.


Opuszczając Monako, musisz zrezygnować z zezwolenia na pobyt.

 

Proces aplikacji.

Jeśli jesteś obywatelem spoza UE, najpierw musisz złożyć wniosek o wizę długoterminową. Po uzyskaniu wizy możesz przejść do następnego kroku, czyli ubiegania się o zezwolenie na pobyt. Monako nie jest umawiającą się stroną konwencji z Schengen (umowy, która nie pociąga za sobą kontroli na granicach wewnętrznych i wspólnej polityki wizowej między umawiającymi się państwami). Monako zawarło jednak dwie umowy dwustronne z Francją, a jej terytorium znajduje się w granicach zewnętrznych strefy Schengen. W praktyce oznacza to, że obywatele UE i Monako mogą swobodnie podróżować bez wizy w całej strefie Schengen, w tym w Monako. W związku z tym obywatele europejscy mogą natychmiast rozpocząć proces ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pominąć proces ubiegania się o wizę mający zastosowanie do obywateli państw trzecich.

Aby uzyskać zezwolenie na pobyt, należy skontaktować się z Sekcją Mieszkańców Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego. Będziesz wtedy musiał zmierzyć się ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami. Wszystkie wymagane dokumenty (takie jak wypełniony formularz wniosku, akt urodzenia, uwierzytelniona kopia paszportu międzynarodowego, dowód zakwaterowania itp.) Muszą zostać przetłumaczone na język francuski przez wykwalifikowanego tłumacza. Musisz także uzyskać i przesłać zaświadczenie o postępowaniu: jeśli zostałeś skazany za przestępstwo, nie będziesz mile widziany w Księstwie. Musisz więc udowodnić, że nie masz żadnych rejestrów karnych w krajach, w których mieszkałeś przed złożeniem wniosku.

Jako kandydat zostaniesz również poddany rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której zostaną zadane pytania dotyczące Twojej rodziny, wykształcenia, kwalifikacji, doświadczenia zawodowego itp. Po przejściu przez cały proces ubiegania się o wizę otrzymasz zezwolenie na pobyt czasowy ważne przez dwanaście miesięcy.

 

Jak pozostać rezydentem Monako.

Otrzymałeś więc zezwolenie na pobyt czasowy ważne przez jeden rok. Musisz przedłużyć to zezwolenie na pobyt czasowy co roku przez pierwsze trzy lata swojego pobytu (więc musisz je odnowić dwa razy). Pod koniec pierwszych trzech lat możesz ubiegać się o zwykłe zezwolenie na pobyt ważne przez trzy lata. To zwykłe zezwolenie na pobyt musi zostać przedłużone na koniec trzyletniego okresu (aby rozpocząć kolejny trzyletni okres). Podczas tych pierwszych dziewięciu lat pobytu musisz spędzać co najmniej trzy miesiące w Monako. Po pierwszych dziewięciu latach pobytu możesz złożyć wniosek o kartę uprzywilejowanego pobytu ważną przez dziesięć lat. To zezwolenie na pobyt uprzywilejowany przyznaje posiadaczowi prawa do ubiegania się o obywatelstwo (co oznacza prawo do ubiegania się o obywatelstwo Monegasque), a posiadacz pozwolenia na pobyt uprzywilejowany musi spędzać co najmniej sześć miesięcy i jeden dzień w Monako w ciągu roku.

Aby odnowić dokument pobytowy, wymagane są następujące dokumenty: wypełniony formularz wniosku, kopia umowy najmu lub aktu własności, kopia dwóch ostatnich rachunków za prąd oraz list od banku potwierdzający wystarczające dochody, lub zaświadczenie o zatrudnienie lub wyciąg z rejestru handlowego (w zależności od wybranej metody ubiegania się o zezwolenie na pobyt).

© 2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Domazur

Zaprojektowane przez: Quar.studio

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Dowiedz się więcej
Zamknij